İzmir Kombi Servis Hizmeti

Oda Termostatı Nedir ? Nasıl Kullanılır

İzmir Kombi Servisi Çağrı Merkezi 0850 304 83 20

  • Aynı Gün Servis Hizmeti
  • Orjinal Yedek Parça
  • 1 Yıl İşçilik ve Malzeme Garantisi
  • Bakım Arıza ve Montaj Hizmeti
  • Petek ve Radyatör Temizleme
  • Petek Radyatör ile ilgili bakım, ilaçlı ve makineli temizlik hizmeti
  • kombi bakım onarım ve montaj konusunda uzman ekiplerle servis hizmeti
kombi-yakit-tasarrufu

Oda Termostatı Nedir ?

Oda termostatı, kombi vb ısıtma ünitelerinde kullanılan ve oda sıcaklığı istenilen dereceye geldiğinde ısıtma ünitesine açma/kapama yaptırarak oda sıcaklığını sabit tutmaya yarayan cihazlardır. Oda termostatları çalışma prensiplerine ve kullanım şekillerine göre çeşitlilik göstermektedir. Bu yüzden her oda termostatının her kombiyle uyumlu sağlaması söz konusu değildir.

On/off oda termostatı

On/off oda termostatı, kombi vb. ısıtma ünitelerinin sadece ısıtma tesisatına giden suyunu kontrol etmektedir.Isıtma cihazlarının on/off termostat çıkışına bağlanarak kullanılmaktadır. On/off çalışan oda termostatları ile on/off çıkışı bulunan kombi ve ısı pompalarının listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Modülasyonlu oda termostatı

Modülasyonlu oda termostatı, on/off oda termostatı gibi ısıtma tesisatına giden suyu kontrol edebildiği gibi kombiyi yazlık-kışlık moduna geçirme, tesisat ve kullanım suyu sıcaklıklarını oda termostatı üzerinden kontrol edebilme gibi özellikleri bulunabilir. Modülasyonlu oda termostatı satın alırken mutlaka kombi markanızın ürettiği oda termostatını almalı ve uyumluluk listesinde yer alıp almadığını kontrol etmelisiniz. Modülasyonlu oda termostatları, kombi markalarının ürettiği kısıtlı modellerle uyumlu çalışarak bu özelliklere sahip olmaktadır.

Mekanik oda termostatı

Mekanik oda termostatları, genleşme ve büzülme prensibiyle çalışan bimetal sensör ile oda sıcaklığını algılayıp açma kapama yaptırmaktadır. Bimetal sensör, bulunduğu ortamın ısınmasıyla genleşip yanındaki mekanizmaya temas ederek kombinize giden termostat uçlarını ayırmakta ve kombiniz kapanmaktadır. Tam tersi durumda yani ortam sıcaklığının düşmesi durumunda ise sensör, büzülerek termostat uçlarının köprülenmesi sağlamaktadır. Üzerinde ekran yer almadığı için ortam sıcaklığını gözle görmeniz mümkün olmamaktadır. Mekanik oda termostatının sıcaklık potunu sağa veya sola çevirdiğiniz bir noktada sensör mekanizmasında ‘TIK’ sesi duyulacaktır. Sesin duyulduğu noktada yer alan sıcaklık bulunduğu ortamın sıcaklığını yansıtmaktadır.

Dijital oda termostatı

Dijital oda termostatları, yazılım kartı üzerinde bulunan sensör ve bileşenleri ile daha hassas ölçüm özelliğine sahip oda termostatlarıdır. Kablolu ve kablosuz modelleri bulunan oda termostatlarında haftalık program gibi tasarruf ve kullanıma yönelik özellikler de yer almaktadır. Oda termostatı asıl kullanım amacı tasarruf sağlamak olduğu için mekanik modellere göre dijital oda termostatı tüketiciler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Kablosuz oda termostatı ve kablolu oda termostatı

Kombi ile termostat arasındaki iletişim kablolu veya kablosuz olmaktadır. Kablolu oda termostatında, termostat ile kombi arasına kablo hattı çekilmektedir. Kablolu olduğu için oda termostatını başka bir odaya taşımanız mümkün olmayacaktır.

Kablosuz oda termostatları ise genelde termostat (verici) ve alıcı olmak üzere iki üniteden oluşmaktadır. Oda termostatının alıcı ünitesi kombiye montajı yapılmakta ve kombi ile termostat arasındaki iletişim bu şekilde sağlanmaktadır. Kablosuz oda termostatlarında kullanılan bazı iletişim sistemleri ise şöyledir; Radyo frekansı (RF), Wi-Fi, ZigBee, Bluetooth.

 

kombi-yakit-tasarrufu-nasil-yapilir